2019 - 2020 Offshore Racing

Final Results for 14/09/2019

Division 1 IRC George Law Foundation Race

Start Time: 10:00:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
F1701 Enterprise A.Kirke/A.Nuttman 1.1490 5:00:45 5:45:34 2 1 FIN 0:00
RF177 Joss I.Clyne 1.0740 5:31:18 5:55:49 8 2 FIN 10:15
F66 Checkmate G.Bishop 1.1090 5:25:04 6:00:30 6 3 FIN 14:56
AUS11 Argo C.Higham 1.0940 5:31:03 6:02:10 7 4 FIN 16:36
AUS47 Indian C.Carter 1.3250 4:39:08 6:09:51 1 5 FIN 24:17
F8 Al Fresco J.Rayner 1.1730 5:17:52 6:12:51 5 6 FIN 27:17
AUS8362 Dirty Deeds A.Stein 1.2240 5:07:49 6:16:46 3 7 FIN 31:12
F690 Weapon of Choice M.Nagle 1.1810 5:15:51 6:23:01 4 8 DPI 37:27
F1245 Obsession P.Arns 1.1330 5:46:10 6:32:12 9 9 FIN 46:38
F144 Twitch B.Walsh 1.1060 6:10:32 6:49:49 11 10 FIN 64:15
R410 Wasabi N.White 1.0720 6:36:47 7:05:21 12 11 FIN 79:47
CR1 Optimus Prime T.Taylor 1.2380 6:09:18 7:37:12 10 12 FIN 111:38

Division 1 PHS George Law Foundation Race

Start Time: 10:00:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
F1701 Enterprise A.Kirke/A.Nuttman .8521 5:00:45 4:16:16 2 1 FIN 0:00
RF177 Joss I.Clyne .8087 5:31:18 4:27:55 8 2 FIN 11:39
AUS11 Argo C.Higham .8115 5:31:03 4:28:39 7 3 FIN 12:23
F447 Slipstream R.Mulcahy .7486 6:04:24 4:32:47 10 4 FIN 16:31
F66 Checkmate G.Bishop .8411 5:25:04 4:33:25 6 5 FIN 17:09
F8 Al Fresco J.Rayner .8615 5:17:52 4:33:51 5 6 FIN 17:35
F690 Weapon of Choice M.Nagle .8575 5:15:51 4:40:50 4 7 DPI 24:34
AUS8362 Dirty Deeds A.Stein .9311 5:07:49 4:46:36 3 8 FIN 30:20
AUS47 Indian C.Carter 1.0323 4:39:08 4:48:09 1 9 FIN 31:53
F1245 Obsession P.Arns .8346 5:46:10 4:48:55 9 10 FIN 32:39
F144 Twitch B.Walsh .7895 6:10:32 4:52:32 12 11 FIN 36:16
R410 Wasabi N.White .7636 6:36:47 5:02:59 13 12 FIN 46:43
CR1 Optimus Prime T.Taylor .9126 6:09:18 5:37:01 11 13 FIN 80:45

Division 2 IRC George Law Foundation Race

Start Time: 9:45:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
R62 Atomic Blonde S.Torvaldsen 1.0450 5:47:54 6:03:33 1 1 FIN 0:00
EF3601 Crush D.Davenport 1.0400 6:09:25 6:24:12 2 2 FIN 20:39
R347 Wyuna D.Vincent .9870 6:34:21 6:29:13 5 3 FIN 25:40
F28 Circa B.Henson 1.0490 6:22:45 6:41:30 3 4 FIN 37:57
F228 Soon M.Thorpe .9130 7:20:53 6:42:32 6 5 FIN 38:59
F4 Aquila R.Passmore 1.0460 6:27:39 6:45:29 4 6 FIN 41:56

Division 2 PHS George Law Foundation Race

Start Time: 9:45:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
R62 Atomic Blonde S.Torvaldsen .7886 5:47:54 4:34:21 1 1 FIN 0:00
F228 Soon M.Thorpe .6274 7:20:53 4:36:37 8 2 FIN 2:16
F47 MX R.MacArthur .6955 6:43:53 4:40:54 6 3 FIN 6:33
F4 Aquila R.Passmore .7251 6:27:39 4:41:05 4 4 FIN 6:44
F25 Raya P.Cochrane .6981 6:45:50 4:43:19 7 5 FIN 8:58
R347 Wyuna D.Vincent .7221 6:34:21 4:44:46 5 6 FIN 10:25
F28 Circa B.Henson .7577 6:22:45 4:50:01 3 7 FIN 15:40
EF3601 Crush D.Davenport .7852 6:09:25 4:50:04 2 8 FIN 15:43
F82 Corniche W.Scotney .7196 0:00:00 0:00:00 9= 9= DNF 0:00

Siska George Law Foundation Race

Start Time: 10:00:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
F1701 Enterprise A.Kirke/A.Nuttman 1.1490 5:00:45 5:45:34 2 1 FIN 0:00
RF177 Joss I.Clyne 1.0740 5:31:18 5:55:49 8 2 FIN 10:15
F66 Checkmate G.Bishop 1.1090 5:25:04 6:00:30 6 3 FIN 14:56
AUS11 Argo C.Higham 1.0940 5:31:03 6:02:10 7 4 FIN 16:36
R62 Atomic Blonde S.Torvaldsen 1.0450 5:47:54 6:03:33 10 5 FIN 17:59
AUS47 Indian C.Carter 1.3250 4:39:08 6:09:51 1 6 FIN 24:17
F8 Al Fresco J.Rayner 1.1730 5:17:52 6:12:51 5 7 FIN 27:17
AUS8362 Dirty Deeds A.Stein 1.2240 5:07:49 6:16:46 3 8 FIN 31:12
F690 Weapon of Choice M.Nagle 1.1810 5:15:51 6:23:01 4 9 DPI 37:27
EF3601 Crush D.Davenport 1.0400 6:09:25 6:24:12 12 10 FIN 38:38
R347 Wyuna D.Vincent .9870 6:34:21 6:29:13 16 11 FIN 43:39
F1245 Obsession P.Arns 1.1330 5:46:10 6:32:12 9 12 FIN 46:38
F28 Circa B.Henson 1.0490 6:22:45 6:41:30 14 13 FIN 55:56
F228 Soon M.Thorpe .9130 7:20:53 6:42:32 18 14 FIN 56:58
F4 Aquila R.Passmore 1.0460 6:27:39 6:45:29 15 15 FIN 59:55
F144 Twitch B.Walsh 1.1060 6:10:32 6:49:49 13 16 FIN 64:15
R410 Wasabi N.White 1.0720 6:36:47 7:05:21 17 17 FIN 79:47
CR1 Optimus Prime T.Taylor 1.2380 6:09:18 7:37:12 11 18 FIN 111:38

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 10. 14
last updated on 6/10/2019
By System Administrator