2019 - 2020 Offshore Racing

Final Results for 02/11/2019

Division 1 IRC Coventry Reef Race

Start Time: 10:20:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
F66 Checkmate G.Bishop 1.1090 6:31:01 7:13:38 7 1 FIN 0:00
RF177 Joss I.Clyne 1.0740 6:48:36 7:18:50 10 2 FIN 5:12
F107 Endorfin M.Giles 1.1510 6:25:14 7:23:24 5 3 FIN 9:46
AUS47 Indian C.Carter 1.3250 5:35:24 7:24:24 1 4 FIN 10:46
F8 Al Fresco J.Rayner 1.1750 6:20:02 7:26:32 2 5 FIN 12:54
F1701 Enterprise A.Kirke/A.Nuttman 1.1490 6:29:11 7:27:10 6 6 FIN 13:32
AUS11 Argo C.Higham 1.0950 6:51:22 7:30:27 11 7 FIN 16:49
F690 Weapon of Choice M.Nagle 1.1810 6:24:14 7:33:47 4 8 FIN 20:09
F1245 Obsession P.Arns 1.1330 6:45:55 7:39:54 9 9 FIN 26:16
R410 Wasabi N.White 1.0720 7:10:48 7:41:49 13 10 FIN 28:11
AUS8362 Dirty Deeds A.Stein 1.2240 6:20:13 7:45:23 3 11 FIN 31:45
F144 Twitch B.Walsh 1.1060 7:08:56 7:54:24 12 12 FIN 40:46
CR1 Optimus Prime T.Taylor 1.2380 6:41:54 8:17:33 8 13 FIN 63:55

Division 1 PHS Coventry Reef Race

Start Time: 10:20:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
F107 Endorfin M.Giles .8377 6:25:14 5:22:43 5 1 FIN 0:00
F8 Al Fresco J.Rayner .8576 6:20:02 5:25:55 2 2 FIN 3:12
F66 Checkmate G.Bishop .8360 6:31:01 5:26:53 7 3 FIN 4:10
R410 Wasabi N.White .7602 7:10:48 5:27:30 13 4 FIN 4:47
F690 Weapon of Choice M.Nagle .8536 6:24:14 5:27:59 4 5 FIN 5:16
RF177 Joss I.Clyne .8111 6:48:36 5:31:25 10 6 FIN 8:42
AUS11 Argo C.Higham .8091 6:51:22 5:32:50 11 7 FIN 10:07
F1701 Enterprise A.Kirke/A.Nuttman .8623 6:29:11 5:35:36 6 8 FIN 12:53
F1245 Obsession P.Arns .8308 6:45:55 5:37:14 9 9 FIN 14:31
F144 Twitch B.Walsh .7918 7:08:56 5:39:38 12 10 FIN 16:55
F447 Slipstream R.Mulcahy .7441 7:43:52 5:45:10 14 11 FIN 22:27
AUS47 Indian C.Carter 1.0446 5:35:24 5:50:22 1 12 FIN 27:39
AUS8362 Dirty Deeds A.Stein .9255 6:20:13 5:51:53 3 13 FIN 29:10
CR1 Optimus Prime T.Taylor .8975 6:41:54 6:00:42 8 14 FIN 37:59

Division 2 IRC Coventry Reef Race

Start Time: 10:05:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
R62 Atomic Blonde S.Torvaldsen 1.0450 7:04:39 7:23:46 1 1 FIN 0:00
EF3601 Crush D.Davenport 1.0400 7:09:06 7:26:16 2 2 FIN 2:30
R347 Wyuna D.Vincent .9870 7:42:20 7:36:19 6 3 FIN 12:33
F4 Aquila R.Passmore 1.0460 7:19:45 7:39:59 3 4 FIN 16:13
AUS6671 Problem Child K.Stevenson 1.0530 7:23:16 7:46:46 4 5 FIN 23:00
F28 Circa B.Henson 1.0490 7:27:18 7:49:13 5 6 FIN 25:27
F228 Soon M.Thorpe .9130 9:24:03 8:34:59 7 7 FIN 71:13

Division 2 PHS Coventry Reef Race

Start Time: 10:05:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
F4 Aquila R.Passmore .7240 7:19:45 5:18:23 3 1 FIN 0:00
F82 Corniche W.Scotney .7185 7:30:42 5:23:50 6 2 FIN 5:27
R347 Wyuna D.Vincent .7199 7:42:20 5:32:50 8 3 FIN 14:27
EF3601 Crush D.Davenport .7846 7:09:06 5:36:40 2 4 FIN 18:17
F238 The Cro Connection P.Kennington .7318 7:40:14 5:36:48 7 5 FIN 18:25
F28 Circa B.Henson .7543 7:27:18 5:37:24 5 6 FIN 19:01
R62 Atomic Blonde S.Torvaldsen .7980 7:04:39 5:38:52 1 7 FIN 20:29
AUS6671 Problem Child K.Stevenson .7689 7:23:16 5:40:50 4 8 FIN 22:27
F40 Fourth Dimension L.Powell/I.Whitehead .7176 7:56:03 5:41:37 9 9 FIN 23:14
F228 Soon M.Thorpe .6321 9:24:03 5:56:32 11 10 FIN 38:09
F25 Raya P.Cochrane .6960 8:48:11 6:07:37 10 11 FIN 49:14

Siska Coverntry Reef Race

Start Time: 10:20:00

Wind: knots Course:

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
F66 Checkmate G.Bishop 1.1090 6:31:01 7:13:38 7 1 FIN 0:00
RF177 Joss I.Clyne 1.0740 6:48:36 7:18:50 10 2 FIN 5:12
F107 Endorfin M.Giles 1.1510 6:25:14 7:23:24 5 3 FIN 9:46
R62 Atomic Blonde S.Torvaldsen 1.0450 7:04:39 7:23:46 12 4 FIN 10:08
AUS47 Indian C.Carter 1.3250 5:35:24 7:24:24 1 5 FIN 10:46
EF3601 Crush D.Davenport 1.0400 7:09:06 7:26:16 14 6 FIN 12:38
F8 Al Fresco J.Rayner 1.1750 6:20:02 7:26:32 2 7 FIN 12:54
F1701 Enterprise A.Kirke/A.Nuttman 1.1490 6:29:11 7:27:10 6 8 FIN 13:32
AUS11 Argo C.Higham 1.0950 6:51:22 7:30:27 11 9 FIN 16:49
F690 Weapon of Choice M.Nagle 1.1810 6:24:14 7:33:47 4 10 FIN 20:09
R347 Wyuna D.Vincent .9870 7:42:20 7:36:19 19 11 FIN 22:41
F1245 Obsession P.Arns 1.1330 6:45:55 7:39:54 9 12 FIN 26:16
F4 Aquila R.Passmore 1.0460 7:19:45 7:39:59 16 13 FIN 26:21
R410 Wasabi N.White 1.0720 7:10:48 7:41:49 15 14 FIN 28:11
AUS8362 Dirty Deeds A.Stein 1.2240 6:20:13 7:45:23 3 15 FIN 31:45
AUS6671 Problem Child K.Stevenson 1.0530 7:23:16 7:46:46 17 16 FIN 33:08
F28 Circa B.Henson 1.0490 7:27:18 7:49:13 18 17 FIN 35:35
F144 Twitch B.Walsh 1.1060 7:08:56 7:54:24 13 18 FIN 40:46
CR1 Optimus Prime T.Taylor 1.2380 6:41:54 8:17:33 8 19 FIN 63:55
F228 Soon M.Thorpe .9130 9:24:03 8:34:59 20 20 FIN 81:21

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 10. 14
last updated on 10/11/2019
By System Administrator